10 knižních NEJ roku 2017

31.12.17

Ahoj všichni,
dnes jsme pro vás s Kačkou opět spojily síly, přeci jen je tohle úplně poslední příspěvek letošního roku, a daly jsme dohromady článek plný knižních tipů (seznam není sestaven pouze z knih vydaných v tomto roce, nýbrž námi čtených!). Aby to ale nebyl obyčejný výčet, rozhodly jsme se toto téma pojmout stylem knižních NEJ. Přišlo nám totiž správné, zakončit tento rok článkem o knihách, když právě knižní recenze byla historicky prvním článkem na našem blogu.
Obě čtení milujeme a myslíme si, že je to skvělá forma relaxu. Trochu nás mrzí, že takových knihonadšenců (nejen) v našem okolí není moc, a proto bychom vás tímto článkem chtěly také popohnat k tomu, abyste se pokusily nějakou knihu přečíst. Za pár dní tu máme další rok. A třeba bude právě rok 2018 tím rokem, kdy prolomíte ledy nějakou dobrou knihou, a také ochutnáte sladké knižní vody. Rozhodně to stojí za to.
Tak co? Jaký je váš cíl pokořených knih na příští rok?  


NEJROMANTIČTĚJŠÍ KNIHA 
Tadá. První knihou v našem seznamu je jednoznačně Než jsem tě poznala od britské spisovatelky Jojo Moyesové. Do příběhu mladé Louisi Clarkové jsem se začetla raz dva. Tahle dívka žijící obyčejným životem se jednoho dne, poté co ztratí práci v kavárně, stane ošetřovatelkou Willa Traynora, zprvu velice arogantního a nesmlouvavého mladého muže. Ten trpí kvadruplegií, tudíž je na vozíčku a nemůže se prakticky hýbat od krku dolů. Jak už to tak bývá, postupem času se do sebe zamilují. Tyhle momenty jsem si hrozně užívala, když byli spolu, povídali si nebo do sebe rýpali, celé to bylo takové hrozně milé a kouzelné, jako by ani nebyl nemocný. Kniha byla samozřejmě i smutná, ale to rozhodně nepředčilo ty stránky plné lásky a zamilování. Rozhodně doporučuju pustit se do ní co nejdřívě, nebudete litovat!

NEJVTIPNĚJŠÍ KNIHA
Určitě Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Tato kniha mě nejvíc rozesmála. Četla jsem ji jen kvůli maturitě, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Kniha je od autora Jonase Jonassona a skrývá plno příběhů v příbězích a to se mi líbilo. Někdy jsem se v ní však ztrácela, to je pravda. Vypravěčem je sám stařík Alan Karlsson. V knize zažije tolik dobrodružství, že to ani není možné. Příběh je podán vtipně, stejně tak i název knihy je sám o sobě poutavý a vtipný. Určitě doporučuji na odreagování nebo na dovolenou. Sice je to pěkná bichle, ale ten, kdo má elektronickou čtečku, určitě ocení mít nějakou knihu na odreagování na dovolené.


NEJRYCHLEJI PŘEČTENÁ KNIHA
Byl to dar ode mě pro mě k narozeninám. Koupila jsem si ji hlavně kvůli obálce. Kniha se jmenuje Mé jméno je nikdo. Nikdy bych neřekla, že mě tento žánr bude bavit. Patří totiž do skupiny thrillery, které já běžně nečtu. Mé jméno je nikdo vyšla tento rok, takže je to novinka a ani na internetu jsem neviděla moc recenzí. Přečetla jsem ji asi za dva dny. Nedokázala jsem se odtrhnout od příběhu. Úplné mě to vtáhlo. Je to o dívce jménem Reagan Elizabeth Hillisová, která je Černým andělem. Víc vám nebudu prozrazovat, protože to určitě stojí za přečtení. Samozřejmě je tam i trocha tý romatiky. Ta nesmí chybět. Kniha je napěchovaná akcemi a při čtení se rozhodně nebudete nudit. Pořád se tam něco děje. Kniha je určená spíše pro dívky.

NEJSMUTNĚJŠÍ KNIHA
Ještě jsem to já. Příběh o ženě jménem Alice Howlandová, která byla úspěšnou profesorkou kognitivní psychologie. Když ale zjistí, že trpí Alzheimerovou chorobou, zničí ji to. Začíná postupně zapomínat na maličkosti, jako kde se doma nachází záchod nebo kde má příbor. Musí se o ni starat její manžel a děti. Příběh mě hodně zasáhl. Bylo neuvěřitelné vidět, jak se Alice mění. Kniha mě v několika okamžicích skoro rozbrečela. Jako například, když Alice zapomněla, že je vlastně na představení své dcery. Kniha je i zfilmovaná, ale doporučuji si nejdříve příběh přečíst. Já to bohužel udělala naopak, ale i tak jsem to prožívala, jako bych film neviděla, tak jak bych u knihy nečekala. Určitě stojí za přečtení.KNIHA S NEJSYMPATIČTĚJŠÍM HRDINOU
Mohl tuhle kategorii vyhrát někdo jiný než Mark Watney z Marťana? Jeho postava mi byla neskutečně sympatická, protože i přesto v jaké situaci se ocitl, pořád z něho sálala jakási pozitivní energie. Osud mu házel pod nohy jeden klacek za druhým, ale on se nevzdal. Vytrval do poslední chvíle, což se mu pravděpodobně vyplatilo. Navíc byla kniha plná chytrých výroků a vtipných poznámek, u kterých se člověk od srdce zasmál. Knížku bych doporučila nejen kvůli takovému hlavnímu hrdinovi, jako byl právě Mark, ale také kvůli zajímavému a poutavému příběhu. Řádky ubíhaly rychlostí blesku, a ikdyž ne vždy jsem všem termínům z oblasti astronomie, chemie a fyziky rozuměla, bylo to fakt čtivé a nenudila jsem se.     

NEJFILOZOFIČTĚJŠÍ KNIHA
Poprvé jsem o knize Alchymista od spisovatele jménem Paulo Coelho slyšela od kamarádky asi dva roky nazpátek. V té době jsem ale měla kvanta knih na čtení a potom jsem na ni zapomněla. No a tenhle rok jsem se do ní pustila, byla to už druhá kniha od tohoto autora. Upřímně musím říct, že se mi tolik nelíbila. První polovina byla milá, dobře se četla, řádky rychle ubíhaly, myšlenky a úvahy jsem promýšlela po nocích v posteli. Druhou část knihy jsem protrpěla. Filozofické citáty byly najednou všude kolem a já se v nich ztrácela, utápěla. Příběh jako by najednou ztratil význam, který měl na začátku, a já jsem se nudila, fakt hodně. Jako knihomol jsem Alchymistu nakonec úspěšně dočetla, ale dál bych ji nejspíš nedoporučila. Pardon.   

NEJREALISTIČTĚJŠÍ KNIHA
Pod tímto titulkem se mi vybavila jedna kniha, kterou jsem četla docela nedávno. Tomáš Šebek, český chirurg původem z Prahy, vypráví o svém dobrodružství s Lékaři bez hranic v Afghánistánu. Svou knihu nazval dost příhodně a jednoduše - Mise Afghánistán. Tato kniha se mi dostala do rukou úplnou náhodou, obvykle se na tento žánr nezaměřuji, každopádně... mě dostala. Nejen stylem psaní, protože Šebek nevystupuje jako spisovatel, nýbrž jako lékař, tudíž je jeho slovní zásoba pro obyčejného čtenáře milá, ale také právě tím, jak kniha čtenáře vtáhne do sebe při každém popisovaném zákroku. Občas jsem byla sice mimo mísu, někdy jsou používány termíny, které nebude znát asi úplně každý, ale skoro nikdy jsem se při čtení nenudila. Fotky jsem v knize uvítala, nicméně na některé jsem se zvládla dívat asi tak dvě vteřiny - určeno pro silnější povahy, zřejmě.


NEJNUDNĚJŠÍ KNIHA
Za nejnudnější knihu bych považovala Jako zabít ptáčka od autorky Harper Lee. Kniha je poměrně dlouhá a jsem překvapená, že jsem ji vůbec dočetla až do konce. Vybrala jsem si ji hlavně kvůli čtenářské výzvě. Neříkejte, že jí taky neděláte. Děj se točí kolem dvou sourozenců, Čipery a Jema. Celou knihu vypráví Čipera. A vlastně se tam skoro nic neděje. Pojímá velký časová úsek. A zaměřuje se hlavně na dospívání dvou sourozenců. Ale kniha mě nezaujala a nečetla se mi moc dobře. Za mě určitě velké NE.

NEJEROTIČTĚJŠÍ KNIHA
Hodně jsem se rozmýšlela, jakou knihu sem mám zařadit. Rozhodovala jsem se mezi Božským bastardem a právě touto knihou. Nakonec to vyhrála kniha V ringu od Katy Evans. Tramtadadá! Tuto knihu jsem nemohla číst na veřejnosti, protože pokaždé, kdy jsem se dostala k erotické scéně, jsem se červenala. Už jen obálka prozrazuje, že to nebude třeba sci-fi. Není až tak úplně klasická romantika. Objeví se tu zvraty. Plno zvratů. Hlavními hrdiny jsou Brooke Dumasová a Remington Tate. No hádejte, co se stane. Kniha patří do série V ringu a má 5 dílů. Sama jsem četla pouze první díl, který se jmenuje stejně, jako celá série. Ale určitě si někdy přečtu i další díly.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ KNIHA 
Do téhle kategorie jsem se rozhodla zařadit knihu O myších a lidech od Johna Steinbecka, která je sice poměrně stará (v originále vyšla v roce 1937), ale mě docela nadchla. Hodně se mi zamlouval nápad autora a zpracování celého díla. Kniha pojednává o dvou nemajetných dělnících v zemědělství, kteří pracují na různých farmách vždy do té doby, než Lennie něco provede. Lennie je totiž postižený, takže si pořádně neuvědomuje, co dělá, a tak se ho George snaží ochraňovat. Nechci vám prozradit, jak příběh dopadne, myslím, že by si to měl každý přečíst sám. Každopádně hodně mě to překvapilo a zaskočilo, takový konec jsem opravdu nečekala. Zajímavost knihy podle mě spočívá právě v celém příběhu jako hlavně v konci.    

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Ono asi nebude náhoda, že som akurát včera hľadala nejaký knižný blog a dnes som objavila tento tvoj hneď s prvým článkom o knihách :) Ukladám ho a keď nebudem vedieť, čo čítať, určite sem ešte mrknem :) Inak Alchymistu som si chcela prečítať aj ja a toto je prvá "negatívna" recenzia čo na tú knihu čítam, tak teda neviem. Asi to je tak, že sto ľudí, sto chutí :) Maj sa pekne a veľa úspechov v roku 2018 prajem! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsme rády, že se líbí. A že jsi na nás narazila zrovna v tu pravou chvíli.
   Děkujeme, i tobě!

   - Anna

   Vymazat
 2. Já nejsem nijak vášnivá čtenářka, ale O myších a lidech jsem měla v maturitní četbě. Jedna z mála starších knih, která mi přišla zajímavá :) ten konec mě taky překvapil.

  LENN

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, já jsem to tam sice neměla, proto jsem to četla až nyní, ale také je to jedna z mála starších knih, která se mi líbila.

   - Anna

   Vymazat

Prohledat tento blog

Instagramujeme