RECENZE: Jeden z nás lže

13.3.18

Ahoj všichni,
dneska je tu další recenze. Teď se to tu hemží jen recenzemi, ale recenzí není nikdy dost, no ne? Dneska se podíváme na knihu Jeden z nás lže od britské spisovatelky Karen McManus.
Jeden z nás lže je opět kniha patřící do skupiny Young Adult (ano je mi skoro 20 a ano čtu stále knihy Young Adult a ne, nestydím se za to). Byla poprvé vydána v roce 2017 nakladatelstvím Yoli.
O autorce toho moc nevíme. Žije s Massachusetts a je držitelkou magisterského titulu v žurnalistice na Northeastern univerzitě.

Může obsahovat spoilery!
   Hlavními postavami je premiantka Brownyn, princeznička Addy, "namakanec" Cooper, grázl Nate a kluk, který ví o všech všechno Simon. Těchto pět se sejde v jedné třídě po škole, poté co jim učitel zabaví mobily. Všichni tvrdí, že to jejich mobily nejsou, ale učitele to nezajímá. Po škole musí napsat esej, ale vyruší je bouračka na parkovišti u školy. Nahrnou se k oknu a pozorují, co se bude dít po bouračce. Ale nic se neděje, obě auta se minou a odjedou. Vrátí se tedy na svá místa. Když v tom se jeden z nich skácí k zemi. Kdo je vrahem a proč to udělal?
Kniha je zpracovaná moc hezky. Bohužel není v pevné vazbě, ale v paperbacku. Je psána chronologicky a vypravěčem se stane každý z hlavních postav. Je rozdělena na části a dále na kapitoly. V každé kapitole je vyznačen datum a čas. Kapitoly nejsou až tak dlouhé a rychle se do toho začtete.  Já ji přečetla skoro na jeden dech. Až tak mě kniha vtáhla. Bylo zajímavé si vytvářet teorie co se mohlo stát a proč se to stalo. Stejně jako to dělali postavy. Děj se netáhl a nebyla tam žádná dlouhá souvětí. Postavy si mezi sebou často povídají. Bylo by skvělý, kdyby se na základě knihy udělal i film. Pokud tedy už není. Dejte mi do komentáře vědět zda je film nebo ne. Protože si myslím, že tohle je fantastický námět na film. A co by to bylo za YA knihu, kdyby zde nebyla nějaká romantika. Zkuste si tipnout, které dvě postavy se dají dohromady. Jestli jste si tipli Brownyn a Natea, tak jste měli pravdu. Ano, premiantka a průserář se dali dohromady. Kdo by řekl, že zrovna Borwnyn bude na bad boys.
   Simon má vlastní aplikaci, kde na každého je nějaký příspěvek. Prozrazuje tajemství všech. Je mu jedno, že je outsider. V aplikaci najdete příspěvek, který pošpiní všechny vše. Chystal se zveřejnit i další příspěvky, které se týkají Brownyn, Coopera, Natea a Addy.
   Addy je fixovaná na svého přítele Jakea. Nedokáže udělat krok bez něj. Jak ale přežije být po škole, kde on není? Je považovaná za typickou blondýnu. Čím si tedy zasloužila být na Simonově aplikaci?
   Brownyn. Premiantka třídy. Samé jedničky a úplná docházka. Dělá i něco jiného než se učí? Ale jo, dělá. Občas se někomu vloupe do počítače.
   Školní grázl a darebák. Nate si zahrává se zákonem. Prodává drogy. Jeho otec není schopen fungovat bez alkoholu. Vlastně ani nefunguje. Alkohol je jeho jediná starost. Matka se někam zdejchla a už se nevrátila.  Nate je na vše sám. Nevadí mu to. Může si dělat vše, co chce. Občas za ním zajde probační, aby se ujistila, že nedělá nic nezákonného.
   Cooper je hvězdou baseballu. Namakanec, hezounek a sportovec číslo 1. Jeho otec je posedlý baseballem. Snaží se svého syna dostat co nejdál, aby se dostal na co nejlepší Vysokou školu, kde dostane stipendium. Coopera to někdy štve. Ale neřekne nic. Jaké skrývá tajemství on? Bezpochyby nejlepší hráč z týmu. Velké zlepšení po létě. Hodně trénoval nebo je v tom něco jiného?

   Já můžu knihu pouze pochválit. Děj byl opravdu chytlavý. Jak už jsem psala, tak jsem ji přečetla skoro na jeden dech. Jediné co mi vadí je, že je v paperbacku. Lépe se sice čte v této vazbě, ale také se rychleji rozpadne. Snad mi vydrží ještě dlouho a nebudu ji číst naposledy. Ráda se k ní opět vrátím.  Obálka je krásně zpracovaná. Vybrala jsem si ji hlavně kvůli obálce (opět vybírám knihu podle obalu). Měla bych se odnaučit soudit knihu podle obalu.
   Líbilo se mi, že tam je i ta romantika, protože bez té se kniha YA neobejde. Líbil se mi konec a doufám, že se líbí nebo bude líbit i vám. Těším se i na jiné knihy od autorky.Hodnocení: 8/10

Sledujte mě na DatabáziKnih a také na instagramu.Dejte mi v komentářích vědět, jaký názor máte vy na tuto knihu. Za každý komentář, ať pozitivní nebo negativní, jsem ráda.

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Není se za co stydět, mně je skoro 24 a Young Adult čtu taky pořád. :-) A nestydím se za to, když je to dobré čtení, tak co by ne. A tohle vypadá hezky, hodnocení pozitivní, takže proč ne. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že v tom nejsem sama :D :). Určitě stojí za přečtení, pokud máš ráda Young Adult :)
   - Kateřina

   Vymazat

Prohledat tento blog

Instagramujeme