"Tak přístí týden zase na kontrolu"

22.3.18

Přesně tuhle větu už slýchám skoro 5 týdnů. Mám totiž bolest břicha a žádný doktor nezjistil, co by to mohlo být. A taky jsem chtěla trošku osvětlit, jak to u nás funguje s doktorama. 

   První týden to byla obyčejná chřipka. Měla jsem zimnici, zvýšenou teplotu, bolest svalstva a v krku. Jasná chřipka. Sestra mi udělala CRP. Negativní. Oukej, zůstanu týden doma a vyležím to. "Za týden přijďte na kontrolu" poprvé. Ležela jsem v posteli a snažila se to vyležet, ale nějak mě začalo bolet břicho. Divný, bolí to jako, když to mám dostat. Ale menstruaci mám dostat až za dva týdny. Ještě ten týden jsem si zašla k doktorce s tím, že mě bolí břicho. Dvě hodiny v čekárně s chřipkou všude kolem sebe. "Může další." Konečně jsem byla na řadě. Doktorka mě prohmatala a prodloužila mi nemocenskou o týden. "Kdyby vás to bolelo ještě na konci týden, dejte vědět a domluvíme se, co dál." Slova milé paní doktorky. No to budou mít v práci teda radost. 

   Druhý týden. Stále to bolí. Teď se to přesunulo k vaječníkům. Co když jsem nastydla? Honilo se mi hlavou všechno, co by to mohlo být. Slepák, kýla, nastydlé vaječníky, nastydlý močák. Napsala jsem tedy své doktorce, že bolest stále nepominula. "Tak přijďte příští týden a podíváme se na to." Objednala jsem se zároveň i na gynekologii. Zašla jsem k doktorce. Hodina cesty autobusem, patnáct minut k nemocnici, dvě hodiny v čekárně a pět minut u doktorky, která mi pouze řekla, že neví, co by to mohlo být a že se mám objednat na gynekologii. Děkuji, už tam jsem dávno objednaná. Odběr moči, posláno na kultivaci, jestli to není zánět močových cest. Negativní. Dobře, tak teď ke gynekologovi. Ten mi udělal stěry a poslal do laboratoře. Negativní. Byla jsem i na ultrazvuku a ten byl čistý. Tak co to sakra může být. "Mohlo by to být způsobeno nadcházející menstruací," slyším slova gynekologa. Uff, to jsem si oddychla, že to není nic važnýho. "Kdyby to nepřestávalo bolest ani po menstruaci, přijďte." Ok, určo to přestane bolet. Doktorce jsem přesně řekla, co se mi řeklo na gynekologii. Opět prodloužená nemocenská o týden, kdyby to nepřestalo bolest ani potom.

   Třetí týden pořád bolest. To je divný, už mi to skončilo. Tak to si budu zase muset dojít k doktorce. Takže další hodiny u doktora. Chřipka na mě úplně útočila. Plná čekárna nemocných. Super, doufám, že něco dotáhnu domů ještě. V čekárně jsem strávila snad půlku svého života než jsem přišla na řadu. Zase mě prohmatala a popovídali jsme si. Nic mi nebylo řečeno, co by to mohlo být. Tak jsme byla poslána na sono do Ostrova. Dobře no, tak pojedu do Ostrova. Mezitím jsem se obávala, že by to mohl být slepák a mohl by prasknout. Takže jsme se s taťkou rozhodli jet k jeho známému, který je doktor. Udělal mi opět CRP, které vyšlo negativně a prohmatal mi břicho. A potom mě poslal k chirurgovi, který slepák pozná a řekne mi, co by to mohlo být. Další doktor. Chirurg mi zase prohmatal břicho, změřil teplotu a tep. Slepák to není, ani kýla to není. Mohlo by to být spojeno s tou chřipkou, co jsem měla první týden. Aha, to mě nenapadlo. Tak to není tak hrozný.

   Čtvrtý týden jedu do Ostrova na sonografické vyšetření břicha. Tyjo, ta nemocnice je docela pěkná. Nějaká moderní. Na recepci se zeptám, kde je sono. První patro. Opět čekám až přijdu na řadu, ale tentokrát to bylo asi 10 minut. Super, aspoň nestrávím druhou půlku života v čekárně. Svléknout do půl těla. Tuna gelu na ultrazvuk. Řeknu vám, že jsem to měla všude. Ale nejlepší na tom bylo, že nic nenašli. Tak kurnik, co mi je. Cestou zpátky se s mamkou v Jáchymově stavíme v bylinářství. Tady to ale krásně voní, byla moje první myšlenka. Pán byl hrozně milý a ptal se mě, co si přeju. Řekla jsem mu vše, co mě trápilo. Už jsem to uměla jak básničku, když jsem to říkala asi padesáti doktorům. Jako jediný se snažil najít příčinu a ne to jen léčit. Dal mi dva sirupy a jeden čaj, který by měl pomoct. Překvapilo mě, že mi řekl, že by to mohlo být stresem. Opravdu jako jediný hledal příčinu. Doktoři se to snažili jen léčit a posílali mě na další vyšetření. A tímto bych jeho obchůdek chtěla hrozně vychválit. Určitě se koukněte na jeho stránky Krušnohorská apatyka
Ale víte co je super? Že stále nevím, co mi je. Tento týden jdu opět k doktorce a ke gynekologovi. Moje doktorka mě pravděpodobně pošle na další vyšetření a opět mi prodlouží nemocenskou. Nedokážu si představit, že bych živila rodinu a bydlela sama. Nikdy bych to neutáhla z výplaty, kterou teď mám. Nevím, zda si to vůbec doktoři uvědomují.
No, zkrátka jsem se s  vámi chtěla podělit, jak to v dnešní době funguje. Vlastně nefunguje. Zdraví máme jen jedno a proto se o něj starejte. Hlavně ať jste zdraví.

Do komentářů mi dejte určitě vědět, jaký máte názor na doktory a celkově na tento systém.

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Tak doufám, že se ti to brzo zlepší a přijdou na příčinu. Bohužel je to ale všude stejné. Už 5 let mám problémy s hlavou. Chodila jsem k doktorům, ale nakonec jsem se na to vykašlala, jenže letos mě obvodní po 4 letech poslala znova na vyšetření do nemocnice, takže jsem zvědavá, co se dozvím, pokud tedy vůbec něco.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stále s tím mám problémy. Musela jsem až do Ústí, aby se se mnou něco dělalo. Moje obvodní lékařka prohlásila, že je to psychosomatické a tím to pro ní haslo. V Ústí jsem objednaná na odběry krve a další vyšetření. Tak uvidíme, jak to doapdne a jestli se něco objeví.
   Doufám, že ty s tím nebudeš mít takové problémy jako já. Snad se všechno vyřeší a něco se dozvíme.
   - Kateřina

   Vymazat
 2. To mi připomíná moji kamarádku ze střední, ta si s bolestmi břicha užila své několik let... Vždy to bylo dobré a najednou nepřišla do školy, byla třeba i v nemocnici na pozorování, křeče v břiše. Jednu chvíli jsme mysleli, že to má psychosomatické, protože se jí to stávalo třeba před testem, ale ona tvrdila, že ne. Uběhly čtyři roky střední a ještě tři po ní a teprve potom po různých vyšetřeních a testech jí našli nějaký písek někde u žlučníku, moc tomu nerozumím a už ani nevím, jak přesně to říkala. Skončila na operaci a bylo to za pět minut dvanáct, tak snad na to brzo přijdou! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moje doktorka to taky uzavřela s tím, že je to psychosomatické a doporučila mi antidepresiva. Slušně jsem jí odmítla s tím, že nebudu brát léky na hlavu, když vlastně skoro žádná vyšetření neudělala. Musela jsem do Ústí, kde mi pan chirurg řekl, že by to mohlo být to a to a že to na vyšetřeních, na kterých jsem byla, nemusí být vidět. Takže mě objednala a poslal na vyšetření, kde by to mohlo být vidět a uvidíme, na co přijdou.
   Děkuji, taky doufám, že an to brzy přijdou.
   - Kateřina

   Vymazat

Prohledat tento blog

Instagramujeme