Svět knihy 2018

23.5.18

Ahoj a krásný den všem našim čtenářům.
Jsem si docela jistá, že jste zazanamenali jednu z největších, možná dokonce i tu opravdu největší knižní událost v České republice. Od 10. do 13. května 2018 se v pražských Holešovicích konal Svět knihy a my s Kačí jsme tam samozřejmě nemohly chybět. Dnešní článek budu psát pouze ze svého pohledu, protože jsme nebyly vždy jen spolu, ale za nás obě mohu říct, že jsme si to užily. Tak ať už jste tam také byli, nebo jen chcete odhalit nějaké tipy třeba na příští rok, určitě se do článku pusťte. V komentářích nám můžete samozřejmě zanechat vaše dojmy z celé akce, budeme jen rády.


Letos to byl již 24. ročník tohoto mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu, kde čestným hostem byl stát Izrael a pořadatelé si vybrali jako dvě hlavní témata komiks a převratné 20. století. Když jsem se to dozvěděla byla jsem mírně překvapená a ne úplně nadšená. Komiksy totiž nečtu, nikdy mě to nebavilo, a to ani jako dítě, a na starší literaturu také moc nejsem. Uznávám, že při četbě k maturitě bylo 20. století ještě dobré, ale stejně to nemění nic na tom faktu, že raději čtu knihy nové, povětšinou vydané až po roce 2000. I přesto jsem ale byla nakonec na tuhle událost ohromně natěšená. Postupem času jsem zjistila, že součástí festivalu bude i Humbook stage. Humbook je další obrovská příležitost pro všechny knižní nadšence a hlavně mladší knihomoly, kde se seznámí s autory, novými knižními přírůstky a třeba si i odnesou autogram.


Jelikož je tahle akce čtyřdenní, musela jsem se rozhodnout, kdy do Prahy pojedu. Podle rozvrhu akcí jsem nakonec vybrala pátek a sobotu. Nemohla jsem si pomoct, tak co se dalo dělat. V pátek jsme s Kačí prošly celý veletržní palác, prozkoumaly každý kout a užívaly si, že dopoledne nebylo ještě tolik lidí. Zpozorovaly jsme však, že všude byla spousta dětí, což nás na jednu stranu mírně vyděsilo (pochopte to proplétání mezi lidmi, když je velké teplo a všichni se na vás tlačí, tak si ještě koukejte pod nohy, abyste někoho nezašlápli nebo na vás metrový skřítek nevykydl zmrzlinu), ale na druhou stranu jsme vlastně rády, že o knihy je stále větší zájem a čtou právě i mladší generace, což je podle mě jedině dobře. Nejzáživnějším stánkem se pro mě stala jednoznačně Euromedia Group. Měli tam připravený výprodej knih od 9 Kč. Byla jsem rozhodnutá, že si domů nějakou knihu odvezu, zároveň ale, že za ní nechci tolik utratit. No a tohle bylo přesně pro mě. Celkem jsem tady ulovila 4 knihy za 126 Kč, tedy za pakatel (pokud vás zajímá, jaké tituly to byly, počkejte si na sobotní článek, kde se vše dozvíte). Měla jsem před sebou ale ještě jeden důležitý úkol na tento den a to sehnat mamce autogram od známého amerického autora lékařských knih. V jednu hodinu jsme se s Kačkou vydaly proto opět ke stánku Euromedie, kde už čekala opravdu dlouhá řada lidí. No, co bych pro mamču neudělala, stoupla jsem si tedy za posledního člověka do řady a čekala a čekala. Asi po 40 minutách jsem přišla na řadu a podpis i s věnováním od Robina Cooka jsem obdržela. Byl to celkem zvláštní pocit, vidět se s relativně starým pánem, který vydal desítky knih a je celosvětově proslulý. A já přitom vlastně od něj nic nečetla. Fakt jsem se modlila, aby se mě na nic neptal. Haha. V občerstvení na velkém prostranství přímo před budovou jsme si ještě daly nějaké jídlo a poté už jsme zamířily na Václavák, kde jsme měly další program. Vstupenka nás vyšla na 60 korun pro jednu, což se dá, i když jsme tam nakonec zůstaly jen asi do dvou hodin odpoledne.   


Sobota byla teplejší, plná lidí, a zárověň zajímavější a pohodovější. Do areálu jsem dorazila asi na půl dvanáctou a vyrazila s Kačkou a jednou její kamarádkou na jídlo. Poté jsme se rozdělily a já se skočila ještě podívat, jestli někdo nenaskladnil nějaké nové knihy třeba ve výprodeji a jestli bych ještě něco neulovila. Nestalo se. Od jedné hodiny jsem se zúčastnila přednášky v Humbook stagy na téma knižní bloggeři vs. redaktoři. Bylo to hodně zajímavé a dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, které jsem o knížkách nevěděla. Moderátorka byla super a snažila se zapojovat i publikum, což se mi líbilo. Tenhle hodinu a půl dlouhý program jsem si fakt nadmíru užila, zasmála jsem se a zároveň si potvrdila, jak je ta komunita lidí kolem knížek vlastně fajn. Následovala pauza, kdy jsem si došla pro točenou limonádu a pak rychle zpátky, abych si urvala místo ještě na jednu přednášku. V té se nám představila čtyřka mladých autorů, jak z České republiky, tak ze Slovenska a povídali na téma Jak mi vydali knížku. Neříkám, že tohle zajímavé nebylo, ale už to pro mě nebyl takový zážitek jako předešlá přednáška. I přesto jsem si ale dokázala najít něco, co jsem si odnesla z obou představení. Ve čtyři odpoledne už jsem spěchala zpátky do haly. Tam odtud jsem si odnesla autogram české lékařky a autorky knihy Mezi nebem a horami Kristiny Höschlové. Ani ten ale nebyl pro mě, nýbrž pro Míru. Poté už následovalo jen splašené hledání zastávky tramvaje a odjezd domů.

Celé dva dny v Praze jsem si užila. Poznala jsem nové lidi, odnesla si spoustu nových zážítků a i mé knihovničce jsem jistě udělala radost novými knižními přírůstky. Vidím to tak, že pokud budu mít příští rok čas, určitě jedu znovu. A vy bystě měli také, tahle akce je totiž skvělá. Na závěr mám pro vás ještě jeden tip, určitě si zjistěte dopředu program a vytipujte si, kam byste se chtěli podívat, čí autogram by vám udělal radost apod. Nebudete potom tolik překvapeni masou lidí a velice nabitým programem. Hlava se vám nebude točit z důvodu, že nevíte, kam dřív skočit. (I když možná?)  

Byli jste na Světě knihy? Jak se vám tato akce líbí? Pořídili jste si něco?         

You Might Also Like

2 komentářů

  1. Hlavní je, že jste si to užily. :-) Na Svět knihy jsem nikdy nebyla, ale vypadá to vážně pěkně, zvlášť když se tam třeba dají pořídit i knihy za takhle pěkné ceny. :-) Tak třeba příště...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Určitě si na to příší rok najdi čas, jsem si jistá, že nebudeš litovat. :)

      Vymazat

Prohledat tento blog

Instagramujeme