RECENZE: Hlavně to nikomu neříkej

30.11.17

POZOR, OBSAHUJE SPOILERY.

   Chtěla jsem se s Vámi podělit o své pocity z knihy Hlavně to nikomu neříkej od autorky Miroslavy Varáčkové. 
   Kniha Hlavně to nikomu neříkej je od slovenské autorky Miroslavy Varáčkové. Já osobně mám předsudky ke všem knihám od slovenských či českým autorů. Netuším proč, ale je to tak.
   Ale u téhle knihy... To se nedá popsat. Kniha na mě zapůsobila, a to hodně. Kniha je o šikaně a toto téma je hodně opomíjené. V dnešní době se setkáváme s více a více případy šikany. Proto také na mě tato kniha zapůsobila.
   Začala jsem jí číst hlavně kvůli přebalu, Jojooo, já vím, nesuď knihu podle obalu. Jenže to prostě nejde! Jen se podívejte na tu obálku!!! 
   Miroslava Varáčková píše pro Young Adults (pro mladé dospělé). Jiné knihy od Varáčkové jsem nečetla, ale určitě se chystám.
   Příběh knihy Hlavně to nikomu neříkej se mě hodně dotkl a úplně mě pohltil. Hlavní postavou je sedmnáctiletá Eva. Má staršího bratra Iva, který jí chrání vlastním tělem a nebojí se použít na obranu pěsti. Ale ne vše je vždy růžové. Ve škole je šikanovaná Paulou a Karčim a je terčem posměchu. Ale proč? Protože má jizvu přes celý obličej. Snaží se proto být neviditelná a každý den kvůli tomu ve škole trpí.
   Příběh byl někdy předvídatelný, ale v některých pasážích jsem vůbec nevěděla, co se stane dál. Karči a Paula pro mě byli ďábel a ďáblice. V každé části, kde se Paula nebo Karči snažili udělat Evě peklo ze života, jsem měla chuť je praštit pěstí mezi oči. Ano, až takový blázen jsem, když čtu knihu se silným příběhem.
   Jsme úplný blázen do knih, které mají příběh a je tam i trochu té romantiky. U této knihy bylo vše. Měla  začátek a konec a romantiku mezi Evou a Timem, synem majitele klubu, ve kterém Eva tancovala.
   Dokázala jsem si představit, jak Eva tancuje před obrovskými zrcadli a Tim jí po očku pozoruje a je jí úplně okouzlený. Dokázala jsem si představit, jak se Eva červená, když jí Tim zalichotí. Dokázala jsem si představit, jak je Timovi absolutně jedno, že má Eva jizvu na obličeji. Dokázala jsem si představit i to jak si Eva dopisuje se svým nejlepším kamarádem Lukášem, který odjel do Paříže na taneční školu. A dokázala jsem si představit, jak se Eva snaží být neviditelná před Paulou a Karčim.
   Byla jsem neskutečně naštvaná, když Paula shodila Evu ze schodů. Chtělo se mi brečet a křičet. Chtělo se mi Paulu praštit. Chtělo se mi praštit Evu za to, že to nikomu neřekla.
   A když jsem zjistila, že už možná nikdy Eva nebude chodit, chtěla jsem zajít za Varáčkovou a zeptat se proč jí to udělala. Proč takhle Evu trápí? Copak se toho nenatrápila už dost?
    Jen, co jsem zjistila, že bude vše v pořádku a Paula a Karči nezůstanou bez úhony, uklidnila jsem se. Konec byl předvídatelný, vše skončilo happyendem. Ale já to mám ráda. Kdyby to skončilo tak, že by Karči a Paula dále ubližovali Evě a Eva by už nikdy nechodila ani netancovala, byla bych opravdu naštvaná. Odložila bych knihu s obrovským naštváním. A už bych si jí nikdy znovu nepřečetla. Naštěstí to skončilo dobře.
   Jenže takhle to nemusí dopadnou v reálným životě. To je to nejhorší a nejstrašidelnější. Tato kniha by měla být povinnou četbou na základních a středních školách. A ne knihy starý 100 let, kterým ani nerozumíme.
    Určitě ji nečtu naposledy a nelituji této investice. Jestli váháte, zda si jí koupit nebo ne, určitě si jí kupte! Pokud máte rádi Young Adult, zaručuji, že se vám bude líbit!
Hodnocení: 9/10 

Nezapomeňte mě sledovat na Databázi knih.

You Might Also Like

0 komentářů

Prohledat tento blog

Instagramujeme