Jak jsme slavily ŠTĚDRÝ DEN?

27.12.17

Ahoj všichni,
dneska bude článek opět o něco zajímavější (aspoň tedy doufám), jelikož se nám blíží konec roku a my s Kačkou jsme se dohodly, že do tohoto článku spojíme síly a napíšeme ho spolu. V první části se dozvíte, jak jsem Štědrý den a večer slavila já, přičemž vám hodím ještě pár momentů ze soboty 23. prosince, kdy jsem slavila Vánoce se svým přítelem Mírou. No a druhá očekávaná část bude patřit právě Kačce a jejím zážitkům a zkušenostem.
Uvařte si čaj, zabalte se do deky a užijte si předposlední článek tohoto roku na našem blogu. Zároveň doufám, že jste strávili Vánoce se svými nejbližšími, s těmi, které máte rádi, že jste si tento čas užili, a že jste dostali spoustu dárečků a hlavně ty, které jste si přáli nejvíc.   

Letos připadl 24. prosinec na neděli, co se školy týče, tak je to docela nešťastné. Každopádně já jsem končila už ve středu, kdy jsem úspěšně udělala zkoušku z fonetiky a fonologie, takže jsem čtvrtek a pátek měla relativně volný. Jak už jsem předestřela, v sobotu večer jsme si s Mírou udělali u nich doma náš "malý velký" Štědrý večer. Nevím, jestli by mělo cenu tady vypisovat, co jsem mu dávala, tak myslím, že stačí říct, že byl ze všech dárků opravdu nadšený. Hlavně z pohádkového pexesa, viď zlato?
Já jsem byla ale celý rok hodná, takže jsem dostala samé pěkné dárečky. Jako první jsem z barevného papíru vydolovala neskutečně boží ponožky. Byly červené a nad prsty se vyjímal pan Sněhulák, který měl místo knoflíků černá srdíčka. No jak rozkošné to je? A navíc já jsem prostě na měkouše, no. Další přišla na řadu pokladnička ve tvaru prasátka s nápisem: Na vysněnou dovolenou. Tak jsem se přítele nezapomněla optat, zda já mám kasičku a on bude spořit. Prej ne. Škoda. Ale nebulela jsem. No a nakonec mi zčista jasna zpod stromečku ozdobeného světýlky, červenými koulemi a čokoládovými postavičkami podal ještě jeden dárek. Hádala jsem, co by to mohlo být, ale na rozdíl od předchozích dvou dárků jsem neuhodla. Jenže na to by nepřišel nikdo, takže to beru sportovně. On se ten dárek ani jinak brát nedá, když jsou to jakoby TRX pásy. Že prej když tak cvičím. Ale ne, tlustá údajně nejsem a nic mi tím Ježíšek naznačit nechtěl. Tak jsem byla samozřejmě spokojená.
A teď už k tomu pravému a jedinečnému Štědrému dni. Ráno jsem přišla domů, kde jsem si dala rychlou sprchu, vybrala si outfit, zabalila věci na pár dní k babičce a na hlavě si zapletla dva copánky. To mi zabralo samosebou nejvíc času, tleskám si. Ale časem to bude určitě lepší a lepší, také si věřím. Kolem poledního jsme se společně s celou rodinou jako každý rok vypravili na hřbitovy. Je to naše tradice, kterou mám docela ráda. Zavzpomínáme na ty, kteří už tady s námi nemohou být, a zapálíme jim svíčku. Poté jedeme vždy k babičce, z taťkovy strany, na oběd. Tam si následně rozbalujeme dárky ještě společně s taťkovo sestrou, tedy mou tetou. Stromek má tahle babička umělý, ale to ničemu nevadí. Každý rok se navíc nemohu dočkat jejích vanilkových rohlíčků, vzhledem k tomu, že moje mamka s kuchyní moc velká kamarádka není, a tak tenhle druh cukroví nepeče. Letos jsou opět výborné, zatím tedy jsou, uvidíme, až dopíšu tenhle článek.

Odpoledne jdeme do bytu druhé babičky. Tam se sejde i celá rodina mé druhé tety. Letos přijel i bratranec s jeho ženou z Prahy, tak to bylo moc fajn. K obědu i večeři máme klasicky bramborový salát a kuřecí řízek s výjimkou těch, kteří si dají rybu, ale moc jich není. Večeříme pravidelně v 18 hodin, následuje přesun do obývacího pokoje, kde pod nastrojeným stromkem čeká spousta zabalených krabic a krabiček, dárkových taštiček a obálek s překvapením. Udržuje se u nás tradice, že rozdávají ti nejmladší, tudíž posledních pár let je to na mně a na bratrovi. Ale mně to nevadí, mám to vlastně ráda.
 

Potom už si celý večer povídáme, jíme cukroví a chlebíčky, pijeme teplý čaj, víno nebo ochutnáváme něco tvrdšího, ehm. Také třeba hrajeme hry, protože je super, když někdo z nás dostane novou společenskou hru, to si vždycky hodně užíváme. Já jsem zrovna letos pod stromečkem našla Česko, které jsem si dlouho přála, a potom karty ve stylu hry Uno, jestli to znáte?
Celkově si myslím, že jsem musela být fakt hodná, protože s dárky se letos roztrhl pytel. Určitě stojí za zmínku ještě růžově růžové prostěradlo s motivem My Little Pony, protože to prostě chcete dostat, když vám táhne na dvacet. Nechyběl ani tucet nových knih do sbírky. A jelikož jsem kromě čtení propadla i běhání, tak mi Ježíšek přinesl legíny od mé oblíbené značky Nike, které jsem si sama vybrala, a dvojité kraťasy Adidas ze kterých jsem byla nadšená. Nemá smysl vypisovat tady všechny dárky, a ani to vlastně nechci.
Závěrem bych chtěla říct, že si prosinec vždycky hrozně užívám. Do vánoční nálady se házím už tak od listopadu, během vánočních svátků koukám na pohádky a trilion filmů, piju litry horkého kakaa a hodně jím. Snad to není hřích? A takhle by to podle mě mělo být. Shon si nechte na jindy, nemračte se na ostatní lidi v přecpaném supermarketu, užívejte si načančaných rozsvícených oken. A pamatujte, že i s dárkem na poslední chvíli lze vykouzlit někomu jinému úsměv na tváři, jen zachovejte klid a pusťte si k tomu koledy. A určitě není podstatné, kolik dárek stál, sama jsem se o tom letos přesvědčila hned několikrát. Víte, kolik radosti způsobí obyčejná sklenice se štítkem, kde je napsáno: "Nic ve sklenici"?                    


Tak konečně taky přenechala Anča slovo i mně. Hrozný s ní. Já trávila Štědrý den s rodinou, konkrétně s rodiči, bratrem a jeho přítelkyní. A později večer i s druhým bratrem, jeho ženou a mou milovanou neteří. 
Můj den začal jako obvykle, vstala jsem, nasnídala se, udělala ranní hygienu. Na Štědrý den toho už moc neděláme, nešílíme, že nemáme uklizeno, protože u nás je uklizeno už týden před Vánocemi. 
Stromeček strojíme až na Štědrý den dopoledne. Letos jsme měli nádherný smrk, takový hezký jsme snad nikdy neměli ještě. Každý rok máme živý stromek a přírodní ozdoby, ze slámy a dřeva. Takže po snídani, která zahrnovala domácí vánočku nebo cukroví, jsme se vrhli na zdobení stromku. S mamkou jsme ho hezky nazdobili a mezitím taťka koukal na pohádky (magor na pohádky, po kom to asi mám, to opravdu nevím). 
Po nazdobení stromečku mamka šla udělat oběd, polévku, a já s taťkou koukala na pohádky (mimochodem četli jste už článek o vánočních pohádkách? Jestli ne, tak šup šup). Po obědě jsme se sebrali a šli jsme do lesa nakrmit zvířátka. 
A teď konečně siesta. Balení nějakých dárků, spánek a hlavně pohádky a cukroví.
Kolem 3 hodiny odpoledne jsem s mamkou začala připravovat večeři. Obalování řízků, dělání chlebíčků, zdobení stolu. Letos mě bohužel hrozně bolela záda, takže jsem mamce nemohla pomoci tak, jak jsem chtěla. Ale zvládly jsme to.
Asi v půl 5 jsem se začala připravovat a trochu ze sebe dělat člověka. Namalovala jsem se, upravila jsem si vlasy a oblékla jsem si šaty. Naskládali jsme dárky pod stromeček. Vlastně Ježíšek naskládal dárky pod stromeček! V 6 jsme měli večeři. Vůbec jsem neměla chuť k jídlu, nevím jestli to bylo způsobeno tou bolestí zad, nebo jsem se prostě hodně předtím najedla. Zase jsem byla poslední, kdo dojídal a čekalo se jen na mě. Ostatně jako každý rok. 
Po večeři zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Ne, nebyl konec. No, nebudu vás napínat. Šli jsme ke stromečku. To jste nečekali viďte? U nás platí, že nejmladší rozdává dárky, což jsem já. Takže jsem rozdávala. Teda řeknu vám, že jsem letos byla až moc hodná, podle toho kolik jsem toho dostala. Dostala jsem vše, co jsem si přála a mnohem víc než jsem si přála. 
Po rozbalení dárků přišel druhý bratr s jeho ženou a dcerou. Neteři jsou 2 roky, takže si asi dokážete představit, jakou měla radost z rozbalování dárků a ze samotných dárků. 
A teď už jen pohádky. Všichni jsme se převlékli zase do domácího a usadili jsme se k pohádkám. Později večer dávali Pelíšky. Tenhle film miluji. Takže jsem koukala na Pelíšky a pak to taky zabalila a šla konečně spát.
To je vše z mého Štědrého dne. Doufám, že jste si ho užili stejně jako my.

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Vypadá to, že jste si Štědrý den užily obě :) Já trávím Štědrý den s mamkou a s pradědou. Večeříme kolem 6 a pak si dáváme dárečky a letos byly u nás návštěvy 26. Teta, strejda a můj prastrýc :) Jinak s nikým jiným se s rodiny nestýkáme..
  Užijte si zbytek prázdnin a Silvestra :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Užily a moc :) Taky super program. Hlavní je, že sis to také užila a byla jsi aspoň s kouskem rodiny, s těmi nejmilejšími :)
   Děkujeme, tobě také hezké prázdniny a Silvestr. Hlavně vykroč správnou nohou do Nového roku :)

   Vymazat

Prohledat tento blog

Instagramujeme