RECENZE: Dárek z pravé lásky

4.3.18

Ahoj,
zdravím vás u nového článku a tentokrát si dáme recenzi na knihu, která se mi víc líbila zvenku než uvnitř. Pokud vás tedy zajímá víc, určitě čtěte dál.

 

Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení je knižní soubor povídek od autorů žánru Young adult, který sestavila Stephanie Perkinsonová. Kniha byla vydána v roce 2015 nakladatelstvím CooBoo (CooBoo je zkratka dvou slov - cool a books), které se specializuje především na knihy pro teenagery, je vázaná a má 380 stran, jež jsou lemovány růžovými okraji s ozdobami světýlek.
Jak jsem již napsala v úvodu, design knihy je podle mě to nejlepší, co nám tohle dílko může nabídnout. Bude se nám krásně vyjímat v knihovničkách, jinak to nevidím.
Vzhledem k tomu, že jde o 12 povídek se zimní tématikou, rozhodla jsem se rozebrat každou zvlášť, protože některé byly lepší a jiné horší. Dokázala bych i vybrat jednu nejmilejší a nejpovedenější, což se mi také moc často nestává.
Nechci vás od knihy úplně odradit hned takhle na začátku, vím o spoustě lidí, kterým se líbilo vše, co bylo v knize napsáno, ale já to tak bohužel nemám. Ráda bych přesto vyzdvihla to, co stojí za přečtení a naopak ušetřila váš čas od těch nezajímavých a nudných povídek. Tak jdeme na to!

Rainbow Rowellová - O půlnocích
První povídka od autorky knih Eleanor & Park nebo Fangirl se mi vcelku líbila. Nebyla to ale žádná velká hitparáda a vzhledem k tomu, že jsem četla právě tyhle dvě její zmíněné knihy, tak jsem čekala možná něco víc.
Povídka je rozdělená do pěti částí, pětkrát se totiž ocitneme před půlnočním odpočítáváním nového roku. Hlavní hrdinka se jmenuje Megs, což je podle mě pěkné jméno, které autorka spárovala s chlapcem jménem Noel. Je mi jasné, že vám je jasné, jak tahle povídka skončí a popravdě ani nijakého hlubokomyslného příběhu se nedočkáte. Za mě průměr.

Kelly Linková - Dáma a Liška
Tahle americká autorka pro mě byla úplně něčím novým. Nečetla jsem od ní žádnou knihu, takže jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu, ale těšila jsem se na to, protože mě zaujal název povídky.
Musím ale říct, že tenhle příběh pro mě byl nejnudnější z celé knihy, bohužel. V příběhu jsem se pořádně nevyznala a během čtení se ztrácela. Navíc mě autorčin styl psaní odradil asi po prvních třech stránkách, takže pro mě bylo trochu mučení Dámu a Lišku dočíst.    

Matt De La Pena - Andílci ve sněhu
Další naprosto neznámý autor a jeho opět zajímavý název povídky. Tenhle příběh byl celkem milý, styl psaní se mi líbil a Andílky ve sněhu jsem přečetla s radostí. Bohužel to ale nebylo tak dobré, aby mi v hlavě uvízlo, jak se vlastně příběh Haley a Shye vyvíjel. Tak poznám, že je něco fakt skvělé, když mě to chytně za srdce a dalšího půl roku si přesně pamatuji, o co tam vlastně šlo. Jak jsem již řekla, zde se mi to nestalo, ale i přesto tahle povídka patří rozhodně k těm lepším.
V podstatě jde o příběh chlapce a dívky, kteří se postupně seznamují, protože bydlí ve stejném domě a zůstali na svátky sami doma. 

Jenny Hanová - Najdeš mě podle Polárky
Knihy od Jenny Hanové jsem bohužel ještě nečetla, ale chystám se na ně co nejdřív, jelikož jsem například na sérii Všem klukům, které jsem milovala slyšela samou chválu. Její povídka se mi líbila a rozhodně to byla jedna z těch dobrých. Styl psaní má autorka milý, nenáročný a přehledný.
V tomhle příběhu se dozvídáme o dívce Natty, která žije se Santou Clausem a elfy. Natty se hrozně líbí pohledný elf Flynn, který ale flirtuje s jinou elfkou, Elinor. Natty je obyčejné děvče a na téhle povídce se mi moc líbilo, že původ dívky je v Jižní Korei, což je dost nezvyklé na knihy, které běžně čtu. 

Stephanie Perkinsonová - To je Yulský zázrak, Charlie Browne
Asi nejzajímavější, nejmilejší a příběhově nejkrásnější povídka pro mě byla od autorky, která celou knihu sestavila. V příběhu se seznámíme s Marigoldou, dívkou žijící v panelovém domě, se svou matkou, ne zrovna bohatým životem. Nedaleko stojí stánek s prodejem stromků na vánoce, kde obsluhuje Sever, velice pohledný mladý muž. Samozřejmě se do něj Marigolda zakouká. Zápletkou je, že si Marogolda poručí stromek, jenže ho nemá jak dostat domů, a tak jí Sever pomůže. Nakonec zjistí, jak dívka žije, všude po bytě jsou totiž krabice s věcmi, takže se k nim domů stromek nevejde. Sever se nabídne a pomůže jí byt dát do pořádku, načež se i on zakouká do ní. No a jak by to asi mohlo skončit?    

David Levithan - Váš záskok za Santu
Klasickým tématem tohoto autora je podle mě homosexualita. Samozřejmě se i v této povídce jedná o dva gaye, kteří spolu randí. Jeden požádá toho druhého, aby se pro jeho sestru převlékl za Santu a ten mu přání splní, i když z toho není nadšený.
Celkově se povídka povedla, řekla bych. Je sice relativě krátká (třeba oproti Dámě a Lišce), ale autor píše hezky a čtivě. Tuhle doporučuju!

Holly Blackoá - Krampuslauf
Krampuslauf se mi docela líbil. V téhle povídce se setkáme s trochou nadpřirozena, což je mi sympatické. Námět i zpracování příběhu je dobré a stojí za přečtení.

Gayle Formanová - Cos to sakra provedla, Sophie Rothová? 
Autorka knihy Než jsem tě poznala mě zklamala. Opět jsem od ní čekala víc. V povídce se až moc opakuje věta "Cos to sakra provedla, Sophie Rothová?" a i příběh mi přijde nemastný neslaný.

Myra McEntierová - Kyblíky s pivem a jezulátko
U tohoto příběhu jsem se snad celou dobu usmívala. Hlavním hrdinou je chlapec, velký uličník, jehož asi největším průšvihem bylo podpálení kostela. Tam se ale mělo konat brzy představení a oblečení pro herce shořelo na popel. Hlavní hrdina se záhy zamiluje do Gracie, dcery pastora, která ve hře také hraje. Nakonec si náš průšvihář udělá zelený puntík nejen u ní, ale i u jejího otce, když zachrání celé představení. 

Kiersten Whiteová - Vítete ve Vánocích, CA
Má druhá nejoblíbenější povídka z této knihy. Nechci vám o ní prozradit mnoho, protože chci, abyste si ji vychutnaly až při čtení. Tohle čtení si zamilujete, budete se červenat a usmívat se od ucha k uchu celou dobu.

Ally Carterová - Betlémská hvězda
Na můj vkus bylo tohle trochu moc přitažené za vlasy. Autorka měla na začátku dobrý úmysl, ale jak to bylo celé dokončeno se mi nelíbilo. V příběhu jde o to, že se na letišti potkají dvě dívky, které si vymění letenky, přičemž vlastně vůbec neví, kam letí a co tam budou dělat. Hlavní hrdinka Lydia se tedy vydává za druhou dívku Huldu, protože když přiletí, na letišti na ni čeká její nová rodina. Lydia se postupně seznámí s Ethanem, který se jí líbí. Co se ale stalo na konci povídky, to si přečtěte sami. Nemůžu vám vykecat vše.    

Laini Taylorová - Dívka, která probudila snílka
Poslední povídka byla celkem fajn. Hezký nápad i zpracování, autorčin styl psaní je dobrý. Bohužel jsem ale byla z knihy tak zklamaná, že jsem tuhle poslední povídku chtěla doklepat co nejdřív, takže jsem si ji ani tolik neužila.


Celkový dojem z knihy je tedy mírné zklamání. Čekala jsem, že příběhy autorek, které běžně čtu, budou fenomenální, ale to se nestalo. Také mě zklamalo, že jsem z celé knihy znala asi jen 5 autorů, a to se v žánru young adult docela dost pohybuji, takže si nemyslím, že by zde měli příběhy ty nejlepší z nejlepších.
Do další povídkové knihy, kterou tato autorka sestavila, se chystám opět pouze jen díky skvělému designovému zpracování, které mě prostě přitahuje.

Jak jste na tom vy? Četli jste tuto knihu? Zaujala vás?
    

You Might Also Like

0 komentářů

Prohledat tento blog

Instagramujeme