RECENZE: Zrazená

18.4.18

Ahoj,
tak jsem se rozhodla, že vám nakonec udělám recenzi na další díl Školy noci. 

Druhý díl se jmenuje Zrazená. Jak už jsem psala v recenzi na první díl (Označená), autorkami je Kristin Cast a její matka Phyllis Christine Cast. Kristin žije v oklahomském velkoměstě Tulsa, stejně jako její matka Phyllis.

Celá série má 12 dílů. Momentálně čtu už čtvrtý díl (Nezkrotná).


POZOR, MŮŽE OSAHOVAT SPOILERY!

Druhým dílem nás opět provází Zoey Redbirdová a její parta pakoňů (jak je označuje Afrodita). Zoey se stala předsedkyní Dcer temnoty. Konečně se někde začíná cítit jako doma. Ale to moc dlouho trvat nebude. Má přítele, Erika, se kterým je šťastná. Ale co Heath? Toho se snaží pustit k vodě, ale moc se jí nedaří, protože se otiskli. To znamená, že se vzájemně přitahují. Stalo se to potom, co Zoey ochutnala Heathovu krev. Otisknout se dokáží pouze dospělí upíři. 

Jak z prvního dílu víme, Zoey není jako ostatní mláďata, nejen že má vybarvené celé znamení, ale má i nadání pro všech 5 živlů. Co pro ní má bohyně Nyx připraveno? Zatímco se snaží vypořádat s Heathem a jejich otiskem, ztrácí se středoškolští fotbalisti. Podezření padá hned na upíry. I sama Zoey si to myslí.

Mezitím se stane tragédie ve Škole noci. Umře další mládě. Druhé úmrtí mláděte za krátkou dobu. Všichni ve škole už jsou zvyklí úmrtí spolužáka hodit rychle za hlavu, jak je jim kladeno na srdce. Jenže Zoey ho znala a nechce na něj jen tak zapomenout. Zatímco přemýšlí, zjeví se jí přízrak, který vypadá přesně jako mrtvé mládě. Už se jí to jednou stalo, s prvním mládětem, které nedávno umřelo, ale myslela si, že se jí to pouze zdálo. Mládě nevypadá úplně stejně, jako když žilo, hrozně zapáchá, má červené zářící oči a nechutný hlas. 

Zoey čeká vyvolávání kruhu na obřadu Dcer temnoty. Snaží se ho tedy vyvolat nejdříve pouze se svými přáteli. Zjistí, že každý z jejích kamarádů má nadání pro jeden ze živlů. Damien pro vzduch, Shaunee pro oheň, Erin pro vodu a Stevie Rae pro zemi. Na oficiálním obřadu jde všechno jako po másle. Dokonce se Loren Blake, jeden z profesorů a také oficiální básník, nabídne, že pomůže a bude recitovat při obřadu. Zoey to moc nepotěší, protože s ním měla takovou aférku (jestli se tak dá flirtování v knihovně nazvat). 

Jenže po obřadu začne Stevie Rae hrozně kašlat. To znamená jediné. Umírá a nedokončí proměnu. Zoey to úplně smete. 

V tu dobu se ztratí jako další Heath a ona se musí vypořádat s dalším problémem. Zahlédne jednou v noci, jak se Neferet s někým vybavuje u tajného východu ze školy. Když přijde blíž, zjistí, že se baví s jedním z přízraků. Dokonce mu dává ochutnat její krev. Neferet? Zapletená do oživování mrtvých? Další rána, kterou nečekala. 

Heatha najde díky jejich silnému otisku. Je držen nemrtvými přízraky, mezi které patří i Stevie Rae. Když už jsou skoro u východu, najde je Neferet. Zoey sehraje skvělé divadlo, aby nedal najevo, že ví o ní a přízracích. Ale Neferet si to ještě pojistí tím, že jí i Heathovi vymaže paměť. 

Zoey se snaží si vzpomenout, co se tam stalo. V tom jí pomůže bohyně Nyx. Nakonec si vzpomene, ale stojí to spoustu bolesti. O Neferet nesmí nikomu říct, protože všichni upíři dokáží číst myšlenky, aspoň částečně. Na Zoey to ale nefunguje. Nefunguje to ještě na jednoho jediného člověka ve Škole noci. Afroditu. Zoey je rozhodnutá své kamarádce Stevie Rae pomoct za každou cenu pomoct, ale sama to nezvládne.

Na pokračování Zoeyininýho dobrodružství si budete muset počkat do dalšího dílu. Protože tady kniha končí.

Samozřejmě já už vím, co se odehraje v dalším díle, ale neprozradím vám to. 

Další díl napěchovaný dobrodružstvím, láskou a vším možným. Opět jsem knihu měla přečtenou za pár dní. Abych pravdu řekla, tak druhý díl se mnou hodně zamával. U smrti Stevie Rae jsem bulela jak želva. Nikdy se mi nestalo, abych řvala u knížky. Opravdu ne. Ale u téhle knihy mě to tak vzalo, že jsem se v tu chvíli neskutečně rozbrečela, že jsem neviděla na slova. Musela jsem si dát chvíli pauzu, abych to mohla dočíst. A Neferet? Ta svině (promiňte mi ten výraz).  V prvním díle jsem jí měla tak ráda. Ale teď jí z celého srdce nesnáším. 

Zoey si to hezky zamotala s klukama. Erik, Heath a Loren. Nejvíce mám asi ráda Lorena, i když si myslím, že má něco za luben. Nemyslí to se Zoey úplně vážně, si myslím. Ale i tak je to můj oblíbenec mezi Zoeyninými kluky. Jako druhého oblíbence mám Heatha. Je úplně posedlý Zoey. Pořád nevím, jestli je to tiskem nebo jí prostě pořád miluje. Přeci jenom se znají od třetí třídy. Mohlo by v tom být víc než jen otisk.

Každopádně se těším, co se stane se Stevie Rae a ostatníma. A pokračuji v krasojízdě. ZA chvíli určitě postnu recenzi na další díl Školy noci.


             Škola noci: Zrazená
                Originální název: Betrayed (2007)
                Rok vydání (ČR): 2010
                Počet stran: 320
                Vydavatelství: Knižní klub
                Moje hodnoceni: 9/10

 


Nezapomeňte mě sledovat na Databázi knih.

You Might Also Like

3 komentářů

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 2. Tyhle knihy mám hrozně ráda, ten styl je prostě můj. :-) A tolika dílná série? No to si žádá o přečtení, díky za tip! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, taky mám ráda tyhle knihy :). Tak to jsem ráda, že jsem poradila :)
   -Kateřina

   Vymazat

Prohledat tento blog

Instagramujeme