FILM vs. KNIHA - Já, Simon

27.6.18

Zdravím,
tak je tu první článek Kniha vs. film. Vybrala jsem si knihu Probuzení Simona Spiera. Tak jdeme na to! Pokud nevíte o jakou knihu se jedná, přečtete si mou recenzi.

 


   Něco málo vám ale o knize řeknu, aspoň stručný obsah. Kniha je o klukovi jménem Simon Spier, který je gay, ale zatím to nikomu neřekl. Dopisuje si přes emaily s Bluem, což je pouze přezdívka. Simon má také svou přezdívku. Přezdívky proto, aby jeden druhého neznal jménem a aby se neznali osobně. Protože spolu chodí do školy. Oba dva se sobě přiznají, že jsou gayové a postupně se do sebe zamilují. Zatímco si dopisují, Martin, Simonovo spolužák, zjistí vše o emailech a vydírá Simona. Chce aby ho Simon seznámil s jeho kamarádkou Abby. Simon to samozřejmě dělá, ne proto, že by nechtěl prozradit, že je gay, ale protože nechce zradit Bluea a vyzradit jeho tajemství. Jenže Abby zjistí, že se je snažil dát dohromady. Simon jí říká, že je gay. Není překvapená a ani to nevěděla. Je první člověk, kromě Bluea, kdo to ví.Simon se snaží zjistit s emailů s Bluem kdo to tak může být. Postupem času se začne vše zhoršovat, pohádá se s kamarády a Martin zveřejní Simonovo tajemství. Ví to celá škola. Blue s ním nemluví. Simon se rozhodne to říct své rodině a všem na škole. Napíše Blueovi, že se s ním chce seznámit osobně na pouti. Nakonec se seznámí. stálo to sice hodně úsilí, ale stálo to za to. 


   Jako první mě zarazily ty názvy. Kniha se v angličtině jmenuje Simon vs. Homo Sapiens Agenda, v češtině Probuzení Simona Spiera a filmy se taky jmenují jinak. V angličtině Love, Simon a v češtině Já, Simon. Kde se stala chyba? U knih to chápu, ale proč sakra překládají film jako Já, Simon?! Vždyť se to mohlo jmenovat S láskou, Simon. Aspoň by to sedělo k tomu, jak psal Blueovi emaily. 

   Hlavní postavu Simona hrál Nick Robinson a další postavy obsazovala například Katherine Langford (Lea), Keiynan Lonsdale (Nick), Alexandra Ship (Abby). Obsazení se mi líbilo. Zahrála si tam Katherine, kterou mám ráda už z 13 RW. Z tohoto seriálu si tam zahrál i Miles Heizer, který hraje v 13RW Alexe. I herecký výkony byly skvělý. Na to si nikdo nemůže stěžovat. 

   Taky mě štvalo, že ve filmu nebylo plno scén. Jakože hodně scén tam nebylo. Což mě docela mrzelo. Chápu, že nemůžou natáhnout celou knihu do hodiny a půl nebo do dvou hodin. Ale byly to docela důležitý scény. Plno emailů, co si psal Simon s Blueem tam nebylo. To mě docela mrzelo.

 

 Mimochodem máte taky zalepenou webkameru, aby vás nikdo nemohl sledovat?

   Například Simonova druhá sestra Alice vůbec ve filmu nebyla. Nebyla tam ani o ní žádná zmíňka. A jeho druhá sestra není vůbec jako v knize. V knize byla spí podivínka, která si raději zaleze s knihou někam do rohu. A ve filmu to byla veselá slečna, která ráda pekla a vařila. Za to Martin je úplně stejný jako jsem si ho přestavovala v knize. 

  Abych pravdu řekla, tak mě film hodně zklamal. Možná kdybych nejdřív viděla film, změnilo by se to, ale takhle mě to opravdu zklamalo. Nečekala jsem, že tam bude tolik věcí změněných. Naopak se mi líbilo, jak nás Simon celý film provázel jeho příběhem. To se mi na filmech, které jsou zpracované podle knihy hrozně líbí. Protože v knize si přímo čteme, jak se postava cítí, zato ve filmu jen vidíme jak se cítí. Takže to na filmu oceňuji. Ale to je asi tak vše. 

   Za mě film prostě ne. Viděla jsem lepší filmy zpracované podle knih. A to jsem se na to tak těšila. Opravdu mě to zklamalo. Čekala jsem něco víc.


Hodnocení filmu: 4/10

Tento článek nebyl moc dlouhý, ale doufám, že se vám líbil aspoň trošku. Určitě mi napište do komentářů, co si myslíte vy o filmovém zpracování.

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Já jsem tedy knihu nečetla a film neviděla, tak nemůžu posoudit, ale z recenze mám takové rozporuplné pocity ohledně toho, zda by se mi film nakonec líbil nebo ne. Ale možná tě to tak zklamalo právě proto, že jsi se tolik těšila a měla velké očekávání, já to neznám, takže by na mě zase asi film působil trošku jinak. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si knihu přečti. Je to skvělý. Každopádně máš pravdu s tím, že jsem měla velké očekávání a nakonec mě film zklamal. Kdyby ses podívala na film a pak terve četla knihu, tak to na tebe působí jinak určitě. Ale knihu určitě doporučuji, tu si přečti pokud máš ráda tenhle typ žánru :).
   A děkuji za kometář :)

   Vymazat

Prohledat tento blog

Instagramujeme