RECENZE: Série Dýchání

2.6.18

Ahoj všichni,
rozhodla jsem se vám udělat recenzi na sérii Dýchat. Tato série se skládá ze tří dílů- Důvod dýchat, Sotva dýchám, U konce s dechem. Knihy jsou od americké autorky Rebecci Donovan.
  Shrnu to jedné recenze, protože jsem všechny knihy četla na jeden dech. Příběh se točí okolo stálé trojice- Emma, Sara a Evan.MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!
   Emma se snaží být neviditelná a proplout střední školou. Je to vlastně taková šprtka. Má samé jedničky a hraje basketbal a fotbal, ve kterém je velmi dobrá. Ale doma to nemá růžové. A tím nemyslím přísné rodiče, protože ty nemá. Když byla malá ztratila otce a její matka se o ni nestarala. Proto bydlí u své tety a strýce. Jenže její teta jí nemá v lásce a dělá jí ze života peklo. Snaží se to skrývat před svou nejlepší kamarádkou Sarou. Sara ví, že se s ní něco děje, ale nešťourá se v tom.

   Na začátku školního roku se potkává s Evanem, který chodí na stejnou střední školu jako ona a Sara. Evan hned v Emmě vidí zajímavou osobnost a snaží se jí poznat. Ale Emma se nechce zviditelňovat. Proto ho ignoruje a snaží se mu vyhnout.
  
   Evan je neodbytný a stále se snaží Emmu poznat. Je to oříšek, ale přeci jenom jí přemluví a začínají se poznávat. Emmě se začíná i líbit a začíná se do něj zamilovávat. Nakonec mu dá šanci. Po čase si Evan začíná všímat pohmožděnin, která má Emma na těle. Má tušení, že je to její teta, kdo je způsobil. Snaží se Emmu přemluvit, aby se o ní odstěhovala a odešla s ním někam pryč. Emma to chce prostě přežít do konce čtvrtého ročníku a pak odejde na vysokou a bude od ní mít klid.
  
   Bohužel jí to nevyjde a na konci prvního dílu trilogie jí teta téměř zabije. Evan jí zachraňuje.

   Emma má několik vážných zranění, ale od tety už má klid, protože ta sedí ve vězení. Její strýc, neteř a synovec, kteří žili s ní, odjeli na Floridu za její babičkou. Nevídá se s nimi. Dlouhou dobu žije se Sarou a jejíma rodičema. Už běhěm prvního dílu se s ní snaží její matka navázat kontakt. Ale Emma s ní nechtěla mít nic společného, protože byla alkoholička.

   Emmina matka se už z alkoholismu téměř vyléčila a chce aby s ní Emma žila. Má skromný baráček, kde je pokoj i pro Emmu. Ta se nakonec rozhodne, že to zkusí a přestěhuje se k ní. Sara s její matkou Emmě zařídí pokoj a pomohou jí s přestěhováním.

   Emmina matka Rachel je nervózní, protože svoji dceru téměř nezná. Snaží se spolu vycházet, ale Emmě se zdá, že Rachel zase začíná hodně pít alkohol.

  Emma se začíná víc seznamovat s Evanem a chtěla by s ním mít sex. Ale ještě na to není ani jeden z nich připravený. A tak si to naplánují na den před plesem, na který jí Evan pozval. Ve škole už pomalu končí a podávají přihlásky na vysoké školy. Emma dostane stipendium na Stanford a chce, aby šel Evan s ní. Evanův otec ale chce, aby šel na Yale.
  
  Když se začíná Emma pomalu poznávat s Rachel, zjišťuje něco málo o jejím otci. Nikde po domě totiž nejsou jeho fotky. Jednou si Rachel domů přivede chlapa, Jonathana. Vypadá mnohem mladší než Rachel. A stále více a více pije. Několikrát přijde domů v noci úplně na mol. Takže se o ní musí starat Emma nebo Jonathan.

  Modřiny jsou pryč, ale Emmu stále v noci budí noční můry a tak se více poznává s Jonathanem, který má stejný problém. Nemůže v noci spát stějně jako ona. Jonathan se snaží Emmu zbavit jejího strachu. Bere jí na různé výlety, kde čelí svému strachu. A taky ji bere tam, kde začala jeho noční můra. Na místo, kde uhořela jeho rodina. Rozumí si stále víc a víc. To naštve Rachel. V opilosti je na Emmu zlá a časem jí dává za vinu otcovu smrt. Umřel totiž při cestě na Emminu oslavu 4. narozenin. 

  Emma opět prochází peklem. Musí se starat o opilou matku, potýká se s Jonathanem a ještě k tomu se žárlivým Evanem. Začíná se uzavírat do sebe a své obavy říká jen Jonathanovi.

   Rozhodne se odstěhovat od Rachel, ta se sesype. Když si jede pro věci je v domě muž, který mlátí její matku skoro do bezvědomí. Dlužila mu nějaké peníze a domáhal se jich. Emma se jí snaží bránit. Nakonec muž odejde a Emma odveze matku do nemocnice a vrátí se pro věci, i když jí to Jonathan i Evan zakázali. Při návratu je v domě opět muž a prohledává její pokoj. Všimne se jí a uhodí ji. Na scéně se v tu chvíli objeví Jonathan a muže zmlátí do bezvědomí. Všude je krev a Jonathanova zuřivost Emmu vyděsí tak, že se ho bojí. Nenahlásí to policii a společně odvezou mužovo tělo k jednomu baru. Tam odvezou i jeho auto.

  Emma zjišťuje, co je Jonathan zač. To on nechal uhořet jeho rodinu. Po nějaké době Emma zjistí, že muž, kterého nechali před barem je mrtvý. A z jeho úmrtí je obviněn Jonathan. Emma je zničená. Na scéně se objeví společně Evan a Jonathan. Poperou se. Emma už dál nesnese ubližovat lidem kolem sebe. Má po střední škole a odchází na Stanford.

  Opustila Evana a vše nechala za sebou. Zase se zaměřila na studium a prochází s jendičkama. Sara je na stáži v Paříži a pravidelně si volají. S Evanem se už vůbec nevídá a všechny své vzpomínky nechala v krabici pod postelí.

  Bydlí se třemi děvčaty, ale jen jedna z nich ví, čím si Emma na střední škole prošla. Jeden večer najde jedna její spolubydlící krabici s Evanovými věcmi a fotkami. Emmě se vrací vzpomínky. Když jí pozvou na party bere toto rozptýlení všema deseti.

  Bohužel to nejde podle jejích představ a opije se. Na party se seznámí s Colem. Jde ještě na několik dalších party, kde pije alkohol jako vodu. Začíná si ymslet, že je stejná jako její matka. Alkoholička.

  Nakonec se s Colem dá dohromady, i když říká, že s ním nechodí. Cole o Emmě neví skoro nic. Neví jakou měla minulost a s čím se musela potýkat. Emma se mu neotevírá a jemu je to jedno.

   Na léto jedou do Kalifornie. Tady taky navštěvuje party. Cole se k ní a její spolubydlící připojuje. Tady Emma zjišťuje, že je vlastně v domě Natea- nejlepšího kamaráda Evana. Naštěstí tam Evan není. Odjel den před tím než tam Emma přišla. Evanovo kamarádi jí znají z jeho vyprávění a hned se s ní zkamarádí.

  Užívá si v Kalifornii, do té doby než zjistí, že se její matka zabila. Zhroutí se. Jede zpět domů na její pohřeb a vyřízení všech věcí okolo. Na pohřbu uvidí Evana a schová se do šatny, kde se opije do němoty. Evan a Sara jí najdou a odvezou jí k němu domů. Saře se to vůbec nelíbí.

   Po tomhle jejich setkání se opět Evan snaží najít cestu k Emmě. Emma se ho snaží od sebe odehnat, nechce mu znovu ublížit.

  Časem si k sobě cestu přeci jenom najdou a ona mu říká vše, co mu neřekla už dřív. Koupí obrovský dům za peníze, které zdědila po otci a bydlí tam společně s Evanem a Sarou. Později se k nim přidávají i její spolubydlící z vysoké školy. Cole opouští Emmu dříve než mu stihne ublížit. Přesně jak se domluvili.

  Emmu stojí obrovské úsilí se Evanovi otevřít. Daří se jí to po malých kouskách. Pro Evana to také není lehké. Nakonec vše dopadne dobře a najdou si k sobě cestu.

  Abych pravdu řekla, tak to pro mě nebylo úplně to pravé ořechové. Myslím si, že autorka to zbytečně prodlužovala. Tenhle děj by se vešel do dvou ne-li do jednoho dílu. Byly zde hodně zbytečné pasáže, které bych úplně odstranila. Každopádně nejsem z tho zklamaná. Četlo se mi to suprově. Jen jsem měla chvíle, kde mě to fakt nebavilo a musela jsem knihu odložit, abych našla opět náladu na to se začíst.

  Ale námět na příbeh se mi líbil. Bylo to všechno krásně propojené a promyšlené. Líbil se mi příběh, který se odehrával mezi Evanem a Emmou, Emmou a Jonathanem a Emmou a její matkou. Bylo tu několik příběhů, které se točily kolem Emmy. Emma na mě působila jako silná osobnost. Prošla si hrozným svinstvem a stejně měla ze života radost. I když o soě prohlašovala, že je slabá, byla neskutečně silná.

Moje hodnocení: 6/10

Do komentářů mi napište, co si myslíte vy o této sérii.

You Might Also Like

2 komentářů

  1. Takové knihy mám ráda, to by se mi série určitě líbila. :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jestli ti nevadí zdlouhavé popisy, tak tě to určitě bude bavit. Jinak je to skvělá trilogie :)

      Vymazat

Prohledat tento blog

Instagramujeme