Humbook 2018 (aneb peněženka zaplakala)

12.10.18


Krásný páteční podvečer všem našim čtenářům,
vím, že je to poslední dobou možná trochu nezvyklé, ale opravdu jste rozklikli zbrusu nový článek na našem webu. A já jsem moc ráda!

Dnes bych vám ráda povyprávěla o tom, jaký byl letošní Humbookfest. Pokud jste viděli příspěvky na Instagramu, tak jistě víte, že jsme se do Prahy s Kačí vydaly obě. I když si myslím, že je skoro nemožné, aby někdo nezaregistroval tento knižní festival pro mladé, přesto cítím, že bych měla uvést pár věcných informací. Kdy, kde, jak a za kolik? Tyto otázky mi vyskočily v hlavě poprvé, když jsem se o Humbooku dozvěděla. A fakt to byla až letos, loni se ke mně dostala až vlna, která byla plná fotek a příběhů právě z této akce. Tak jsem se pro to nadchla a letos jsem zkrátka musela vyrazit také.
Humbook, tedy knižní festival (nejen) pro mladé, se uskutečnil 6. 10. 2018 v Kongresovém centru v Praze, přímo u zastávky metra Vyšehrad, takže i nepražští návštěvníci se krásně zorientovali. V prodeji byly dva typy lístků, a to VIP lístek s tajemným balíčkem a autogramiádou zahraničních autorů a poté klasický lístek. Já jsem byla ochotná zaplatit si pár stovek navíc, ale bohužel už na mě nezbylo, takže rada pro příští rok pro všechny příznivce VIP vstupenky - nakupujte rychle! Klasický lístek jsem ale sehnala za příznivou cenu 399 Kč, tak jsem alespoň ušetřila, když už nic jiného.


Hlavními hvězdami letošního ročníku byly 4 zahraniční spisovatelé, Estelle Maskame (DIMILY trilogie), Sara Raasch (Sníh nebo popel), Claudia Gray (Tisíc kousků tebe), Sebastien de Castell (Divotvůrce), kteří ale nenechali pozadu ani naše české hvězdy jako například Petru Machovou (Dračí město), Dominiku Gawliczkovou (Dominika na cestě Jižní Amerikou), Kovyho (Ovšem), Petra Bareše (Projekt Kronos), Petru Stehlíkovou (Naslouchač) či Pavla Renčína (Klub vrahů).  Dveře kongresového centra se otevřely v půl 10. Čekání ve frontě naštěstí ubíhalo opravdu rychle, takže asi po 20 minutách už jen zbývalo nechat si připnout identifikační náramek na ruku a odevzdat přebytečné věci do šatny. Ta byla samozřejmě zadarmo. U vstupu jsme dostaly časopis plný tipů na přednášky a s plánkem rozložení jednotlivých stánků. Jako první jsme s Kačkou vyrazily do Chill zóny. Holá místnost s kobercem se rázem změnila v pestrobarevnou změť deskových her a pohodlných pytlů na sezení. Na obličejích jednotlivých lidí jsme viděly jen samé úsměvy, což nás přesvědčilo o tom, že jsme tady správně. U dveří nás přivítali stejně odění organizátoři. Vzhledem k tomu, že jsme se s Kačí docela dlouhou neviděly, rozhodly jsme se zakotvit na pytlích, kde jsme si dobrou hodinku jen povídaly a předávaly si zážitky z uplynulých týdnů. Ostatně jsme tento den braly také jako jeden velký relax od školy a od věčných povinností. Hned ve vedlejší místnosti se nacházela čtecí zóna, kde byly také pohodlně vypadající sedačky, a nesměl chybět ani fotokoutek, kde jste si mohli nechat fotku dokonce "vyvolat" přes Instagram. (Je to první vytištěná fotka, kterou mám na koleji, tak snad se to přítel nedozví, haha. Měla bych ale pohnout s tou svou vysněnou nástěnkou z fotek.)

Přesně ve 12:30 začínala první přednáška, na kterou jsme se rozhodly jít, a to Tvůrčí psaní od A do Z s Pavlem Renčínem, což je český autor, který má na svém kontě už pěkných pár knih. Bylo to velice zajímavé a myslím, že pro někoho, koho psaní baví a zajímá se o to, jak třeba napsat a vydat vlastní knihu, to byla velice přínosná hodina. Následovala přednáška, tedy spíše komentovaná prezentace, od autorky knihy Dominika na cestě Jižní Amerikou. Bylo to opravdu moc poutavé a sama přednášející, cestovatelka Dominika Gawliczková, byla sympatická a dost ukecaná, takže nám toho o své cestě prozradila hodně. Poslední přednáška, které jsme se ve Vedlejším sále zúčastnily, se jmenovala Jak dělat úspěšný booktube, kterou vedly jedny z předních českých booktuberek (Klárka z Klářiny knihy, Míša z Radši knihu a  Molly v knize). Holky působí naživo velice mile a sympaticky, ale ani přesto nás to neoslovilo natolik, abychom vydržely celou hodinku.

Místo toho jsme si šly vybarvit záložky do workshopového sálu, kde chvíli předtím probíhala také Fandom dílna. Ve druhém workshopovém sále nás zaujaly Překladatelské oříšky, ale když jsme si tam šly sednou, místnost byla zcela obsazená. Stát se nám nechtělo, ani to vlastně nakonec nebylo natolik zajímavé, takže jsme si šly ještě udělat radost do stánků, který se nacházely ve foyer. Tam moje peněženka zaplakala, ale co, nákupu nelituju a všechny koupené věci se mi už nyní hodí a líbí. Na samotném stánku Humbooku byl dostatečný výběr snad pro všechny knihomoly, pro holky i kluky. Já jsem si nemohla odpustit nákup plátěnky, trička, placky a dvou knížek. Ve foyer jsme ještě ale okoukly stánky Mixit, který lákal na barevné tubusy plné oříšků a müsli, a Presca, ten mě dostal svými roztomilými záložkami do knížek, takže jsem si také jednu pořídila. To ale samozřejmě není vše, na baru jsme si daly menší občerstvení a na závěr dne se vydaly do hlavního sálu na přednášku od Kovyho. Myslela jsem si, že bude víc mluvit o své knize, ale pořád se to nějak vracelo k jeho tvorbě na YouTube. I přesto jsem si to ale užila, protože Kovy vypadá jak moc milý a zábavný člověk.Zhodnocení celého dne by za mě osobně bylo určitě pozitivní. Moc se mi líbilo, že návštěvníci tohoto festivalu měli možnost přijít převlečeni za oblíbenou postavu z knihy. A že se jich tam sešlo. Některé kostýmy jsem obdivovala celý den a příští rok, pokud bude stejná možnost, si také něco přichystám. Všichni byli milí a pozitivní energie obklopovala celé místo konání.

 
Snad se příští rok sejde ještě víc milovníků knih a dobrých akcí. Budu se těšit.
Mějte se krásně a užívejte víkendu. 

You Might Also Like

0 komentářů

Prohledat tento blog

Instagramujeme